Jak przygotować plik do druku?

Poznaj specyfikację i wymagania przy projektowaniu etykiet

Dział l

Kształt i rozmiar

1. Kształt etykiet

Etykiety produktowe dostępne w nawoju na rolkach oferujemy w następujących kształtach: okrąg, kwadrat, prostokąt, owal oraz wersja z zaokrąglonymi rogami. Jeśli chcesz potrzebujesz etykiet o niestandardowym kształcie możemy je wykonać na arkuszach.

2. Rozmiar etykiet

Etykiety na rolce mogą mieć dowolny rozmiar, mieszczący się w przedziale od 20mm do 308mm. Jeśli chcesz wykonać mniejsze, lub większe etykiety, możemy przygotować je na arkuszach.

 

Dział ll

Parametry techniczne

1.Rozdzielczość

Staraj się projektować etykiety w rozdzielczości docelowej 600 dpi, dla skali 1:1.

2.Kolorystyka

Przygotowując projekt etykiet używaj kolorów zdefiniowanych paletą CMYK. Jeśli w projekcie planujesz użyć zdjęcia lub innej grafiki, pamiętaj o przekonwertowaniu go ze skali kolorystycznej RGB na skalę CMYK.

3. Czcionka i fonty

Używając własnych fontów, pamiętaj o przekształceniu ich w krzywe (zamień na wektor). Jeśli Twój program graficzny nie pracuje na grafice wektorowej, załącz nam do zamówienia, dodatkowy plik z użytymi fontami, tak abyśmy mogli je wgrać.

Aby twoja etykieta pozostała czytelna staraj się używać minimalnie rozmiaru 6px, czyli czcionki o wysokości 1.2mm. Oczywiście możemy wydrukować jeszcze mniejsze czcionki, jednak mogą sprawiać problem w rozczytaniu.

4. spady i marginesy

Pamiętaj aby odsunąć ważne elementy projektu Twojej etykiety od linii cięcia. Zalecamy aby margines wewnętrzny wynosił 2-3mm na każdą ze stron. Podobnie z marginesem zewnętrznym, czyli wypełnieniem etykiety. Również powinno ono wynosić 2-3mm.

4. Format pliku

Dla projektów etykiet na materiałach takich jak: folia biała i papier, projekt etykiet musi zostać dostarczony w formacie .JPG z uwzględnieniem warunków technicznych przedstawionych w tym artykule.

Dla etykiet drukowanych na folii bezbarwnej i srebrnej z użyciem tuszu białego, projekt należy dostarczyć w formacie .PDF z uwzględnieniem warunków technicznych przedstawionych w tym artykule.

Dział llI

Barwy specjalne

1. Tusz biały w projekcie

Jeśli projektujesz etykiety na folii bezbarwnej lub srebrnej, pod kolorystyką CMYK musisz dodać warstwę poddruku białego. W ten sposób unikniemy prześwitywania tła i efektu braku nasycenia koloru. Warstwa ta musi być stworzona jako wektor, oznaczony kolorem 100% yellow.

Możesz również tworzyć etykiety z elementami białymi na folii bezbarwnej lub srebrnej. Proces przygotowania projektu wygląda identycznie, należy stworzyć warstwę 100% yellow która będzie jedynym użytym kolorem w Twoim projekcie. Podsumowując krótka zasada dla białego tuszu, w pliku musi być on oznaczony kolorem 100% yellow.

1. Kolor czarny

W przypadku drobnych elementów tekstowych i kodów kreskowych oraz QR, należy pamiętać aby składowa koloru wynosiła 100% K, bez dodatkowych barw, czyli wartość w CMYK 0/0/0/100. W innych przypadkach może pojawić się problem z czytelnością kodów przez skanery.

 

Masz problem z przygotowaniem pliku do druku etykiet?

Jesteśmy tu dla Ciebie. Możesz do nas napisać lub porozmawiać z naszym konsultantem. Postaramy się udzielić precyzyjnej odpowiedzi na Twoje pytanie lub przygotować plik.

e-mail: office@labelcraft.eu   tel: +48 514 656 625

Shopping Cart